Mężczyzno, mów poprawnie.

Podczas porannych głębokich rozmyślań stwierdziłam, że facet może być najprzystojniejszy, najzabawniejszy i najmilszy na świecie, ale jeśli mówi “poszłem” – będę uciekać gdzie pieprz rośnie i najprawdopodobniej ledwo zdobędę się na “cześć” w kierunku delikwenta.

Może i jestem z tej nieznośnej klasy średniej, która szczyci się posiadaniem domu jednorodzinnego z ogródkiem i tym, że mogę sobie jeździć do liceum, żeby uczyć się szalenie przydatnych rzeczy, które wylecą mi z głowy zaraz po sprawdzianie. W takiej konfiguracji mogę sobie zwracać uwagę na wszelkie ‘ą’, ‘ę’ i inne bzdurne przyjęte formy językowe.

Rozumiem, że potrzeba nam także tych ludzi, którzy zamiast rozkładać “Jądro ciemności” na czynniki pierwsze i liczyć energię elektronów wybijanych z płytki platynowej, odwalają po prostu za nas robotę. Kopią rowy, skracają nam ubrania, łatają dziury na drogach, robią w fabrykach, chłodniach, magazynach… Tacy ludzie są bardzo potrzebni w społeczeństwie. Tylko czy brak wykształcenia oznacza przyzwolenie na mówienie po… polskiemu?

Poprawna polszczyzna w stopniu podstawowym nie wymaga pisania elaboratów i ślęczenia nad słownikami. Wcale nie tak trudno oduczyć się mówienia “wyłanczać”, “poszłem” czy “wyciąg”. O pytaniu czy “jeżdżam” dokądś  – nie wspomnę.

Rozumiem, że ktoś może nie być przystojny, oczytany, wysportowany czy z poczuciem humoru. Rozumiem. Nie rozumiem jedynie, jak z własnej woli można pozwolić, żeby traktowano cię jak idiotę tylko dlatego, że nie chce ci się zapamiętać kilku reguł?

Oczywiście nie dotyczy to tylko facetów. Wyrażać się poprawnie każdy może, niekoniecznie trochę gorzej. Nie wyobrażam sobie randki z chłopakiem, który mi opowie, jak to gdzieś… poszł? I myślę, że żaden szanujący się facet z tak elokwentną dziewczyną drugi raz też już się nie umówi.

Także ja błagam na kolanach, ze słownikiem w ręku niesionym niczym jaka gałązka oliwka – zwróć uwagę na to, jak się wyrażasz. Wtedy możesz podrywać. Jednak jeśli nie potrafisz poprawnie odmienić podstawowych czasowników – won. Wróć, jak już przerobisz materiał z podstawówki.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s