Dobrze mieć kogoś do kochania

kaboompics.com_You are not alone

I kogoś nie oznacza “kogokolwiek”. Nie rozumiem tych skrajnych postaw typowych dla dzisiejszych czasów. Albo ktoś, ktokolwiek, żeby był, bo głupio nie mieć; albo nikt, bo trzeba być wolnym, niezależnym, trzeba być władcą samego siebie, a druga osoba jedynie ogranicza.

Po co żyjemy? Żeby się uczyć? Zarabiać? Wydawać? Konsumować? Gromadzić? Podróżować? Tak, to wszystko jest wpisane w ludzkie życie, ale nie jest jego podstawą. Powiedziałabym nawet, że jeśli nie kochamy, nie dzielimy się tym, co nas kształtuje i otacza, to zarazem pozbawiamy samych siebie tego, co w życiu najcenniejsze. Pozwalamy na bycie dla bycia, bo przypadkowo trafiliśmy na ten świat i na oślep biegniemy ku jego końcowi. Bez sensu.

Dobrze jest mieć kogoś do kochania. Po to, żeby dawać uczucie, nie tylko je brać.

Jest coś pięknego w pozbywaniu się oczekiwań i byciu dla drugiej osoby. Niekoniecznie jedynie w tych trudnych momentach: czasami uczestniczymy w nich z musu, bo inaczej przecież nie można. Czasem od nich uciekamy, a czasem jesteśmy dzielni i trwamy, ze słodką świadomością, że ktoś nas potrzebuje. Nieraz uświadamiamy sobie, że kiedyś to my możemy potrzebować tej drugiej osoby i teraz nie możemy zawieść. Różne są typy ludzkie.

Dzisiaj jednak skupiam się na byciu w codzienności.

Dobrze jest mieć kogoś, o kogo można się troszczyć. Kupić rogala, bo wiesz, że będzie głodny. Zrobić bez pytania herbatę, bo wiesz, jaką lubi i kiedy ją pije. Zmartwić się chorobą i poczuć się prywatnym lekarzem, znającym nagle lekarstwo na każdą dolegliwość. Oddać swoją poduszkę i nie spać przez pół nocy, z myślą, że przecież on też musi się wyspać i go nie obudzisz. I mimo, że boli cię głowa i naprawdę się złościsz, to rozkłada cię na łopatki pochrapywanie dochodzące znad poduszki. Twojej poduszki.

Dobrze jest mieć kogoś, kto nadaje sens wszystkiemu, co robisz. Całej nauce, której ci się nie chce przyswajać i pasji, która czasem jest niewdzięczną kochanką i naprawdę nie masz na nią siły ani ochoty. A potem patrzysz w oczy drugiej osoby i wiesz, że masz po co się z tym wszystkim użerać.

Dobrze jest mieć kogoś, komu od razu wybaczysz. Nawet w środku kłótni wiedzieć, że zaraz wszystko puścisz w niepamięć, a właściwie już puściłeś; wściekać się, płakać i klnąć w duchu, mając świadomość, że mimo złości już wybaczyłeś. Dobrze jest mieć zawsze otwarte dłonie, gotowe do czułości przy najmniejszej nawet oznace skruchy z drugiej strony. A czasem nawet bez tego. Cudowna umiejętność, której nic poza miłością nie może nauczyć.

Nawet ograniczenia w miłości to coś pięknego. Mieć ustalone zasady i trzymać się ich dla drugiej osoby. Patrzeć na życie przez pryzmat uczucia i w ten sposób wartościować wszystko, co cię spotyka. Dobrze, naprawdę dobrze jest mieć kogoś, kto będzie się o ciebie tak troszczył, że zmartwi się każdym twoim głupim pomysłem – nawet jeśli ty uważasz go za wspaniały. I co z tego, że ominie cię impreza albo zrezygnujesz z tatuażu? Miłość to nie tylko ty. To już my. I dobrze jest mieć dla kogo poświęcić kawałeczek siebie. O to tu właśnie chodzi.

Dobrze jest mieć komu okazywać uczucie w tramwaju, z kim wymieniać porozumiewawcze spojrzenia i żartować z siebie samych. Dobrze jest zgodnie lekceważyć walentynki i się z tym nie obnosić (“bo my to okazujemy uczucie zawsze, nie tylko 14 lutego”). Dobrze jest świętować bycie ze sobą w jakiś zwyczajny wtorek, umalować dla niego usta, zaprosić ją na wino. Starać się codziennie. I rzeczywiście kochać się cały rok.

Dobrze jest mieć kogoś do kochania. Pamiętacie niedawny tekst o wdzięczności? No to to jest powód numer jeden, za który trzeba dziękować. Powiedzieć dzisiaj “Dobrze, że jesteś”. I nie zapominać o słowach “kocham, dziękuję, przepraszam”. Miłość nie jest trudna. Wymaga jedynie postawienia potrzeb drugiej osoby przed swoimi – przynajmniej czasami. Czy to wysoka cena? Być może. Ale wierzę, że warto.

PS. O dziwo, nie jest to post tylko dla ludzi w związkach, bo jego przesłanie można odnieść do każdego rodzaju miłości. Proszę więc się nie obrażać i wziąć z tekstu to, co dobre dla każdego z osobna – sami musicie zdecydować co (i czy cokolwiek). Powodzenia!

Image via kaboompics.com

Advertisements

2 thoughts on “Dobrze mieć kogoś do kochania

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s